Dijetetska vlakna u ishrani

Funkcije dijetetskih vlakana
Dijetetska vlakna obezbećuju dobru probavu
Budući da ove materije mogu izvanredno nabubriti, one će iz organizma uzeti veliku količinu vode. Na taj način četiri puta uvećavaju svoj volumen. Povećana količina hrane izdužuje crevo, na što ono reaguje stezanjem koje ubrzava probavu. Hrana siromašna vlaknima ostaje u organizmu i do 48 sati, a hrana koja je bogata dijetetskim vlaknima može se, međutim, svariti i izlučiti za otprilike 14 sati.
Dijetetska vlakna čine čoveka vitkim
Budući da namirnice bogate vlaknima dobro ispunjava želudac, čovek se oseća duže vreme sitim i tako jede manje. Jela koja sadrže dosta vlakana većinom su siromašna masnoćama i šećerom što će uštedeti dosta kalorija. S druge strane, namirnice koje sadrže dosta vlakana najčešće su
bogate ugljenim hidratima i drugim esencijalnim sastojcima.
Dijetetska vlakna pojačavaju odbrambene snagu organizma
Creva, između ostalog, proizvode antitela, koja su važan deo odbrambenog mehanizma organizma. Tu činjenicu stručnjaci dugo nisu uzimali u obzir. Tek su novija istraživanja imuniteta naglasila ovu vezu: veika količina vlakana poboljšava prokrvljenost creva, a time i njihovu obnovu. Utvrđeno je da pšenične mekinje igraju značajnu ulogu u smanjivanju rizika dobijanja raka debelog creva.
Dijetetskg vlakna uklanjaju otrove
Budući da se vlaknima bogata hrana brže izlučuje, iz organizma se brže izlučuju i štetne materije. To je naročito važno u današnje vreme, jer se sa svakim obrokom unose i nepoznate količine štetnih materija.
Dijetetska vlakna sprečavaju paradentozu
Sva hrana koja sadrži veće količine vlakana mora se dobro prožvakati, što ojačava zube i zubno meso. Mnogi lekari smatraju da je to najdelotvorniji način da se spreči povlačenje zubnog mesa (paradentoza).